جمعه, 12 آذر 1400
  • ساعت : ۹:۱۴:۳
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ 
  • کد خبر : ۸۷۸۳۴
نقش مكمل ها در رشد و تكامل اطفال

نقش مکمل ها در اطفال

 

 

 

یکی ازراهکارهای عمده برای پیشگیری وکنترل کمبود ریزمغذیها درکودکان ، استفاده از مکمل های تغذیه ای است. درکشور ما براساس نتایج بررسی های کشوری انجام شده کمبود آهن وکم خونی ناشی ازآن درکودکان زیر 2 سال کشور شایع است . کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن با عوارض متعددی که بعضا" غیر قابل جبران است همراه است. مطالعات نشان داده است که اثرات نامطلوب فقر آهن در دوران جنینی و 2 سال اول زندگی کودک بر رشد و تکامل مغزی غیر قابل جبران است. اگر چه کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری گردد، ولی اثرات نامطلوب کم خونی در دوران شیرخوارگی و اوایل کودکی غیر قابل جبران است. تکامل و هماهنگ شدن حرکات کودکان کم خون به تاخیر می افتد و این کودکان در مدرسه نیز یادگیری کمتری دارند. ضریب هوشی این کودکان 5 تا 10 امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. در کودکان مبتلا به کم خونی فقر آهن میزان ابتلا به بیماریهای عفونی بیشتر است زیرا سیستم ایمنی آنها قادر به مبارزه موثر با عوامل بیماریزا نیست.

کمبود ویتامین A ازدیگر مشکلات تغذیه ای شایع درجهان بشمار می رود. افزایش مرگ و میر در اثر بیماری به ویژه سرخک در کودکان مبتلا به کمبود ویتامین Aگزارش شده است و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و اسهالی در این کودکان 2 تا 3 برابر بیشتر است. اختلال در سیستم خون سازی، کاهش رشد و افزایش ابتلا به بیماری ها به دلیل کاهش قدرت ایمنی بدن از دیگر عوارض و پیامدهای کمبود ویتامین Aمی باشد.

کمبود ویتامین Dنیز درشیرخواری منجر به بیماری ریکتز یا راشیتیسم می شود .

براساس دستور عمل های وزارت بهداشت ، به منظور پیشگیری وکنترل کمبود این ریزمغذیها وکاهش عوارض نامطلوب آنها بر سلامت کودکان لازم است  کلیه کودکان زیر 2 سال مکمل های آهن ، مولتی ویتامین و یا   Aو Dرا مطابق با پروتکل های تدوین شده مصرف نمایند

مکمل های موردنیاز کودکان شیرخوار

کودکان شیرخوار درکشور ما مکمل آهن ، ویتامین A  و D را براساس دستور عمل های موجود باید  بطورروزانه  مصرف کنند.

برای پیشگیری ازکمبود ویتامین   Aو  Dدر کشور ما بر اساس برنامه کشوری تجویز روزانه قطره مولتی ویتامین و یا قطره  A+D از روز 3 تا 5  پس از تولد تا حداقل 12 ماهگی به میزان روزانه 25 قطره که معادل 1500 واحد بین المللی ویتامین  Aو 400 واحد بین المللی ویتامین  D است ،  باید انجام شود. استفاده از نور مستقیم آفتاب (نه از پشت شیشه) به مدت 10 دقیقه در روز نیز برای تامین ویتامین، بطوری که صورت و دست و پای کودک در معرف آفتاب قرار گیرد توصیه می شود.

 

درمورد مکمل آهن ، براساس دستور عمل وزارت بهداشت ، برای کلیه شیرخوارانی که با وزن طبیعی متولد می شوند (اعم از شیر مادر خوار و یا شیر خشک خوار) دادن قطره آهن از پایان 6 ماهگی تا پایان 24 ماهگی به میزان روزانه 5/12 میلی گرم آهن المنتال توصیه می شود.

تمام کودکان اعم ازاینکه با شیرمادر ویا شیر خشک  تغذیه شوند لازم است ازمکمل  های آهن ویتامین A  و  Dویا مولتی ویتامین استفاده کنند. بعضی ازمادران فکر می کنند که کودکان شیرخشک خوار نیازی به مکمل ندارند. درحالی که باید بدانند شیرخشک های موجود دربازار غنی شده نیست به عبارت دیگر  آهن ، ویتامین  A و  Dبه آنها اضافه نشده است و مقادیری که برروی قوطی شیرخشک درج می شود ، درحقیقت همان مقادیر طبیعی  درترکیب شیرخشک است که نیاز بدن شیرخوار را براورده نمی کند ولازم است این ریزمغذیها بصورت مکمل وبطور روزانه به انها  مطابق با پروتکل های وزارت بهداشت داده شود.

 

نحوه مصرف مکم ل درکودکان نارس

درمورد مکمل آهن ، برای کلیه شیرخوارانی که با وزن کمتر از 2500 گرم متولد می شوند (اعم از شیر مادر خوار یا شیر خشک خوار) از زمانی که وزن آنها دو برابر وزن هنگام تولد می رسد تا پایان 24 ماهگی قطره آهن به میزان روزانه 5/12 میلی گرم آهن المنتال توصیه می شود. قطره ی   Aودرکودکان نارس مانند کودکان طبیعی از 15 روزه گی باید داده شود.

زمان مناسب جهت مصرف مکمل برای کودک

مکمل آهن  را نباید همزمان با وعده شیر کودک به وی داد. زیرا کلسیم موجود درشیر ، ازجذب آهن جلوگیری می کند. بعضی ازمادران از تیره شدن رنگ دندان شیرخوار ازدادن قطره آهن به شیرخوار خودداری می کنند. اینکار لطمه غیرقابل جبرانی به رشد و تکامل مغزی  شیرخوار  ودرنتیجه کاهش ضریب هوشی وی  وارد می کند که قابل جبران نیست. به مادران توصیه می شود که قطره آهن را در یک قاشق مرباخوری ریخته و در عقب دهان کودک بریزند و سپس مقداری آب به او بدهند تا از تیره شدن رنگ دندانها جلوگیری شود. قطره های اهن جدید موجود در بازار دارویی کشور با فورمولاسیون جدید و لیپوزومال کردن آهن از ایجاد عوارضی از قبیل سیاه شد دندان ها جلوگیری میکنند. یون آهن در این قطره در داخل لایه فسفولیپید و استرهای سوکروز اسیدهای چرب قرار گرفته و لیپوزوم‌های حاوی آهن به صورت دست نخورده از روده جذب می‌شوند. پایداری آهن در فرمول لیپوزومال بهتر است. از آنجا که آهن درون ساختار لیپوزومی به راحتی از طریق سلول‌های دیواره روده جذب می‌شود، جذب و فراهمی زیستی آن نیز بهبود یافته است و به علت عدم تماس مستقیم مولکول‌های آهن با دستگاه گوارش، فاقد عوارض گوارشی شایع آهن، طعم بد و خاصیت سیاه کردن دندان‌ها است.

علاوه بر آن به مادر یادآوری شود که قطره آهن موجب تغییر رنگ مدفوع کودک می شود   که موجب نگرانی نیست.

کودکان تا دوسالگی به جز قطره  AوD (یا مولتی ویتامین ) و قطره  آهن به هیچ مکمل دیگری نیاز ندارند.  اگر در برنامه غذایی کودک , از انواع مغزها ( بادام , فندق , پسته , گردو ) استفاده شود این مواد مغذی سرشار از آهن , روی , منیزیوم , فسفر , پتاسیم , تیامین , ریبوفلاوین و چربی های بلند زنجیره غیراشباع  و امگا 3 می باشند  .همچنین انواع حبوبات مانند, نخود آبگوشتی , انواع لوبیا ها وعدس که منابع غنی از پروتئین, پتاسیم , آهن , اسیدفولیک , منیزیوم , مس و فیبر می باشند نیاز بدن کودک را تامین می کنند.

اسیدهای چرب DHA وEPA در روغن زیتون و روغن  آفتاب گردان وجود دارد و اگر در پخت غذای کودکان از این روغنها استفاده شود از بهترین و سالم ترین اسیدهای چرب برخوردار می شوند .

 

تهیه شده در واحد مدیریت نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی و سنتی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.9.0
    V6.0.9.0