پیوندهای ویژه

    
   
   
   
   
    
   

بازدیدها

تعداد بازديد اين صفحه: 8272
تعداد بازديد کنندگان سايت: 86899755 تعداد بازديد زيرپورتال: 1118182 اين زيرپورتال امروز: 311 سایت در امروز: 6615 اين صفحه امروز: 1

بسم الله الرحمن الرحیم
هل یستوی الذین یعلمون و لایعلمون
آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابرند
آشنایی با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم(DPIC)
با گسترش تولید داروها، مکمل ها، سموم و مواد آرایشی و بهداشتی به صورت صنعتی و نیاز دسترسی به اطلاعات مربوطه از قبیل تاثیرات، عوارض و مسمومیتهای ناشی از مصرف آنها، تداخلات دارویی و به منظور ارتقا سطح آگاهی عمومی جامعه و چگونگی پیشگیری از صدمات حاصل از مصرف نابجای آنها، این مرکز شروع به فعالیت نموده و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شهروندان قرار می دهد.
بدیهی است مصرف هرگونه دارو باید با نظر مستقیم پزشک و متناسب با شرایط بیمار صورت پذیرد
مرکز اطلاعات داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی البرز تحت نظر مستقیم معاونت غذا و دارو از اسفند ماه 88 رسما شروع به فعالیت نموده و همه روزه (به غیراز روزهای تعطیل) با دستیابی به منابع معتبر علمی روز جهان پاسخگوی سولات عمومی و تخصصی شهروندان در زمینه های زیر می باشد:
1.اطلاعات مربوط به مصرف داروها(گیاهی وشیمیایی)، مکملهای غذایی و ورزشی، مواد آرایشی و بهداشتی،افزودنی های خوراکی، مخدرها و...
2.مصرف صحیح داروها و مکمل ها

3. عوارض و تداخلات دارویی، مکمل ها، مواد آرایشی و بهداشتی داروهای تقویتی، داروهای چاقی و لاغری، مخدرها، روانگردانهاو...
4. شرایط نگهداری داروها
5. اقدامات اولیه حین مسمومیت حاصل از مصرف داروها، مخدرها، روانگردان ها و...
6. اطلاع رسانی کمبودهای دارویی
این مرکز علاوه بر فعالیت های فوق در زمینه جمع آوری اطلاعات شهروندان با رعات حقوق شهروندی و حفظ اطلاعات شخصی در جهت ارائه اطلاعات و آمار مورد نیاز دستگاههای اجرای دولتی به منظور اطلاع رسانی صحیح و برنامه ریزی به موقع نیز فعالیت می نماید. تهیه کتابچه، پوستر، پمفلت، کلیپ های آموزشی، ارائه مقالات در نشریات و مجلات معتبر کشوری و جهانی (مانند مجله تخصصی دانشگاه علوم پزشکی البرز به نام "سلامت البرز") و توزیع آن در سطح درمانگاهها، مراکز دولتی و غیر دولتی، همایشها، نمایشگاهها، داروخانه ها و... بخشی از فعالیت های این مرکز می باشد.
ضمنا حضور فعال در سمینارها، همایشها، کنفرانسها و سخنرانیهای علمی و تخصصی و ارائه مقالات ارزشمند علمی نیز بخش دیگری از فعالیت های این مرکز است.
ابزارها و منابع مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم
در این مرکز پاسخگویی به سوالات عمومی و تخصصی مخاطبین با استفاده از کتابها، نشریات، مقالات، نرم افزارهای روز جهان و سایت های معتبر جهانی و در مواردی نیز با بهترین استادان و پزشکان دنیا مشاوره می گردد.
برخی از این منابع عبارتند از:
کتب مرجع پزشکی و داروسازی، طب داخلی، کودکان، زنان، علوم پایه، سم شناسی و مسمومیت، گیاهان دارویی، آرایشی و بهداشتی و فارماکوپه های معتبردنیا،نرم افزار micro medex و ... می توان اشاره نمود.
عمده سئوالات مخاطبین از جانب بیماران یا بستگان آنان، داروسازان، پزشکان عمومی، کار درمانی و پزشکان متخصص در موارد ذیل که پس از ثبت اطلاعات در فرمهای الکترونیک پاسخ سئوالات جمع بندی و ارائه می گردد عبارتند از:
نحوه و مقدار مصرف داروها، عوارض دارو، مصرف دارو در بارداری و شیردهی، موارد منع مصرف دارو، موارد مصرف و مکانیسم اثردارو، داروهای مشابه و جایگزین آنها و کمبودهای دارویی.
مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم (DPIC) معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز همه روزه (غیر از ایام تعطیل) از ساعت 8 الی 20 پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشد.
تلفن تماس : 32559191 - 026
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز
معاونت غذا و دارو
 
    
   
   
   
   
    
   
چهارشنبه 29 خرداد 1398   07:52:45

تقویم

<>
شيدسچپج
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031